ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12634247
*
nr 1263 4247
Spegel
Gustaviansk stil, 101x46 cm
Utrop:
800 kr
Såld:
1.700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 juli 2019
kl 19:45:39
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/6 18:49:31
1
500 kr
1/7 18:10:55
2
1.000 kr
1/7 19:16:43
3
700 kr
1/7 19:16:43
2
800 kr (Budbetjänt)
1/7 19:17:07
3
1.000 kr
1/7 19:17:07
2
1.000 kr (Budbetjänt)
1/7 19:17:29
3
1.200 kr
1/7 19:37:25
2
1.300 kr
1/7 19:38:19
3
1.500 kr
1/7 19:39:16
2
1.600 kr
1/7 19:40:39
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1263 4247
Spegel
Gustaviansk stil, 101x46 cm
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 1.700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 1 juli 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/6 18:49:31 | 1 | 500 kr |
1/7 18:10:55 | 2 | 1.000 kr |
1/7 19:16:43 | 3 | 700 kr |
1/7 19:16:43 | 2 | 800 kr (Budbetjänt) |
1/7 19:17:07 | 3 | 1.000 kr |
1/7 19:17:07 | 2 | 1.000 kr (Budbetjänt) |
1/7 19:17:29 | 3 | 1.200 kr |
1/7 19:37:25 | 2 | 1.300 kr |
1/7 19:38:19 | 3 | 1.500 kr |
1/7 19:39:16 | 2 | 1.600 kr |
1/7 19:40:39 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54 -
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58